A pszichoterápia
A meddőségek egy részében úgynevezett funkcionális meddőséggel találkozunk. Ezekben az esetekben a pár egyik részénél sem található objektív szervi elváltozás vagy működési rendellenesség. A teherbeesés támogatása ilyenkor lélekgyógyász, alternatív orvoslás vagy életmód tanácsadó kezébe kerül.
A női lélek bonyolult és érzékeny
A tudat alatt elfojtott félelmek akár a szüléstől, akár a szülői szereppel járó felelősségtől gátolhatják a termékenységet. Számíthat még az is, hogy kora gyerekkorban érzelmileg milyen volt a szülőkhöz való kötődés, elég meleg volt-e a szülő-gyerek viszony, történtek-e gyerekkorban traumák, kudarcok.
Fontos szerepet játszhat egy szeretett személy elvesztése (pl: korábbi válás, szakítás), haláleset, rossz házasság, eltévesztett életpálya miatti elégedetlenség. A sorozatos kudarcok, a tartós érzelmi megterhelés egyaránt okozhat olyan depressziós, illetve szorongásos állapotokat, amelyek meddőséggel járnak. Ezek az állapotok lelki terápiával jól kezelhetők, amelyek után a teherbeesés esélye is jelentősen megnő.
A pszichológus segít a meddőség lelki okainak feltárásában, a pszichoterápia pedig egyéni vagy csoportos foglalkozások keretében, egy védett közegben felgyorsítja a pszichés gyógyulási folyamatot.
Szervi eredetű meddőség esetén is segíthet a pszichoterápia a gyermekáldás medikalizáltsága miatti stressz csökkentésében, annak feldolgozásában, hogy az áldott állapot nem a szerelem gyümölcse, hanem orvosi beavatkozás eredménye. Sok esetben ez önértékelési zavarokhoz, a sikertelen beavatkozások pedig akár depresszióhoz is vezethetnek.
Meddőségi centrumunk páciensközpontú orvosai szerint a lelki eredetű bajok gyógyítása sikeresebbé teszi az orvosi munkát is, ezért szorgalmazzuk pácienseink részvételét pszichoterápián a meddőség kezelése során.